Home Εκδηλώσεις
Εκδηλώσεις

2η Διημερίδα ΟΕΠΕΚ 11-12/3/2011 - Ηχητικά Αποσπάσματα

E-mail Εκτύπωση

Ηχητικά αποσπάσματα από την 2η Διημερίδα του Οργανισμού Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (ΟΕΠΕΚ)

(Παρασκευή 11 και Σάββατο 12 Μαρτίου 2011)

ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ: ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΣ KAI ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ

Πατώντας στα υπογραμμισμένα ονόματα των ομιλητών μπορείτε να ακούσετε τα σχετικά ηχητικά αποσπάσματα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 11 Μαρτίου 2011

1η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Συντονίστρια: Ελένη Ρόδη, ΟΕΠΕΚ

Εισαγωγικά/Χαιρετισμοί

Πολιτική Ηγεσία, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Αττικής, ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, ΟΙΕΛΕ, Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων, Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Πολιτιστικών Θεμάτων

Πλαίσιο Διημερίδας

Γιώργος Μπαγάκης, ΟΕΠΕΚ και Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου


ΚΎΚΛΟΣ 1: Oριζόντια σκοπιά στις θεσμοθετημένες μορφές επιμόρφωσης

2η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Συντονιστής: Παναγιώτης Πήλιουρας

Στρoγγυλό Τραπέζι 11: Επιμορφώσεις με αφετηρία τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τα Γραφεία Σχολικών Συμβούλων, τα ΠΕΚ, τα ΚΠΕ και τα ΚΣΕ για την πρωτοβάθμια και προσχολική εκπαίδευση


Παναγιώτης Πήλιουρας, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας

Πόπη Κύρδη, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας

Νίκος Στεφανόπουλος, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας

Νίκος Σαλτερής, ΠΕΚ Πειραιά

Μαρία Σαλαγιάννη, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας

 

Συντονίστρια: Κική Δεμερτζή

Στρoγγυλό Τραπέζι 2: Επιμορφώσεις με αφετηρία τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τα Γραφεία Σχολικών Συμβούλων, τα ΠΕΚ, τα ΚΠΕ, τα ΚΣΕ και τα ΕΚΦΕ για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση


Δεμερτζή Κική, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας

Αγάθη Γεωργιάδου, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής

Αδάμου-Ράση Μαρία, ΠΕΚ Λάρισας

Κώστας Παπαμιχάλης, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής

Ντίνα Σχίζα, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας


ΣΑΒΒΑΤΟ, 12 Μαρτίου 2011

ΚΎΚΛΟΣ 23: Επιμορφωτικά δίκτυα, μη τυπικές και άτυπες μορφές επιμόρφωσης

4η ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Συντονίστρια: Αναστασία Αποστολοπούλου

Ενδοσχολικά δίκτυα επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών

 Δίκτυα Λεoντείου Λυκείου Πατησίων Ιάνθη Δαουλάκου και Γιώργος Βούλγαρης, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων

 Συνεργασίες επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών στο Κολλέγιο Αθηνών και στο Κολλέγιο Ψυχικού, Πολυάνθη Τσίγκου, Κολλέγιο Αθηνών και Νίκος Μανταράκης, Κολλέγιο Ψυχικού

 Δίκτυο Πειραματικού Λυκείου Ιλίου, Αναστασία Αποστολοπούλου, Δημήτρης Βασιλείου, Κωνσταντίνος Γκούφας, Πειραματικό Λύκειο Ιλίου

5η ΣΥΝΕΔΡΙΑ:

Συντονιστής: Γιώργος Μπαγάκης

Εργαστήριο: Διασχολικά και ενδοσχολικά δίκτυα επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών

Από το διεθνές πρόγραμμα Carpe Vitam. Leadership for Learning στο Διεθνές πρόγραμμα International Teacher Leadership στην Ελλάδα

> Εισαγωγή του εργαστηρίου (Γιώργος Μπαγάκης)

> Το πρόγραμμα Carpe Vitam. Leadership for Learning (video)

> Συζήτηση με το κοινό της διημερίδας

> Παρουσίαση του προγράμματος International Teacher Leadership καθώς και των εννοιών κλειδιά των δύο προγραμμάτων (ηγεσία και μάθηση) (Κική Δεμερτζή) (video)

> Εργαστήριο από το πρόγραμμα International Teacher Leadership (Κική Δεμερτζή και Μαριάννα Τσεμπερλίδου) (video)

> Η υποστηρικτική ομάδα του προγράμματος (Μαριάννα Τσεμπερλίδου)

> Συζήτηση με το κοινό της διημερίδας 

> Κλείσιμο (Γιώργος Μπαγάκης)
 

 Γιώργος Μπαγάκης, ΟΕΠΕΚ και Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

 Κική Δεμερτζή, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας

 Μαριάννα Τσεμπερλίδου, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας

 Θανάσης Σταμάτης, 2ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

 Σταυρούλα Καίσαρη, 2ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

 Λευκή Μπινιάρη, Πειραματικό Γυμνάσιο Αναβρύτων

 Ζωή Βιτσάκη, 11ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου

 Παύλος Κοσμίδης, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής

 Κατερίνα Σκιά, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά

 Θέμις Καψή, Κολλέγιο Ψυχικό

 Σοφία Γεωργιάδου, ΚΕΕ6

 Χάρης Παπαδόπουλος, Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας

 Μαριλένα Καρολίδου, 1ο ΕΠΑΛ Αμαρουσίου

 Ελένη Μάλιου, 2ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

 Στέλιος Βγαγκές, 15ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας

 Νανά Χατζηφιλίππου, 4ο Γυμνάσιο Πετρούπολης

 Ανίτα Κεφαλά, 6ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας

6η ΣΥΝΕΔΡΙΑ:

Συντονίστρια: Μαριάννα Τσεμπερλίδου

Περιβαλλοντικά και πολιτιστικά δίκτυα επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών

 Το Δίκτυο «Το σχολείο που μου αρέσει», Μαριάννα Τσεμπερλίδου, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας

 Δίκτυα επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών σε θέματα πολιτισμού και τεχνών Νίκος Γκόβας, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής

7η ΣΥΝΕΔΡΙΑ:

Συντονίστρια: Ευστρατία Λιακοπούλου

Δίκτυα που αξιοποιούν τις ΤΠΕ για την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών

 Δίκτυο που αξιοποιεί την πλατφόρμα συνεργατικής μάθησης Moodle για “blended” επιμόρφωση, Ευστρατία Λιακοπούλου, Πειραματικό Γυμνάσιο Τρίπολης

 Επιμορφωτικά δίκτυα από ένα portal, Κώστας Σιμωτάς, ΟΕΠΕΚ
 

8η ΣΥΝΕΔΡΙΑ:

Συντονιστής: Παναγιώτης Πήλιουρας

Κλείσιμο

 Παναγιώτης Πήλιουρας, 10η Περιφέρεια Δημοτικής Εκπαίδευσης Νομαρχίας Αθηνών

 Κική Δεμερζή, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας

 Γιώργος Μπαγάκης, ΟΕΠΕΚ και Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
 

 

Θεσμοθετημένες και νέες μορφές επιμόρφωσης: Προς αναζήτηση συνέργειας και καλών πρακτικών

E-mail Εκτύπωση

2η Διημερίδα του Οργανισμού Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών(ΟΕΠΕΚ)

Παρασκευή 11  και Σάββατο 12 Μαρτίου 2011

 Πλήρες Πρόγραμμα.... 

 



    
    
    
    

Επισκεπτες

Έχουμε 62 επισκέπτες συνδεδεμένους